Karşıyaka Belediyesi tarafından ihale edilen KARŞIYAKA NİKAH SARAYI güçlendirme inşaatı işi çerçevesinde yaptığımız güçlendirme uygulamalarını anlatmaya çalışacağım.

Sözleşmemizi 4 Kasım 2011 de imzaladığımız zaman İzmir’ in son otuz yılın en soğuk kışına hazırlandığından haberimiz yoktu. Su geçirmez kalıplarımızı, polietilen iskelemizi, kullanacağımız he türlü malzeme ve ekipmanı hazırlayıp yılbaşına kadar işi toparlama planları yaptık. Yaklaşık on beş gün (meğer kışın en güzel günleri imiş) binayı boşaltamadıkları için işbaşı yapamadık. Biz işe başladığımızda havalar iyice soğumuş olduğundan her gün çalışanlarımızdan en az bir kişiyi hasta eder olmuştuk. Denizin yüksek olduğu dönemlerde deniz suyu ile güçlendirdiğimiz döşeme arası yaklaşık 70 santimetreye düşmekteydi. Yani çalışmamızı engelleyecek her koşul mevcut idi.

Kimi yerlerde deniz içerisinde özel elbiseler ile ayakta, kimi yerde polietilen dubalar üzerinde oturarak çalıştık. Geçen her yük gemisi, bizi dubalar üzerinden ya düşürdü ya da ıslattı. Deniz etkilerini temizlediğimiz yüzeylere hava koşullarından dolayı günlerce el atamadığımız ve bu yüzden tekrar temizlemek zorunda kaldığımız bölümler oldu.

Yapılan işleme gelirsek;

Kolonlar; Projede kolonlardaki zarar gören kısımların suyun hareketli olduğu kısımlar ile su üzerinde kalan kısımlar olduğu düşünülerek mantolamanın sadece bu bölümde yapılması düşünülmüş. Döşeme altından suyun hareketli olduğu son seviyeye kadar olan kısımlar, deniz seviyesinin düşük olduğu günlerde, pas payı soyulup filizler ekilerek, hazırlandıktan sonra sızdırmaz çelik kalıpları kurduk. Daha sonra kalıplar içerisine özel betonları doldurduk. Kalıplar sökülüp kür süreleri tamamlandığında beton yüzeylerine PROTECTOSIL uygulanarak işlemi tamamladık.

 Döşeme ve kirişler; Betonarme yüzeylerdeki deniz ve deniz suyu etkileri temizlenip, EMACO S88 C ile beton tamirleri yapıldıktan sonra MBRACE FRP ve MBRACE LAMİNATE ile korozyondan dolayı kaybedilen donatı kesit alanları sisteme eklenmiştir.

MBRACE FRP ler üzerine M12 rotlar (6 cm çapında, 4 mm kalınlığında galvaniz daldırma rondela) ile mekanik ankrajlar yaptık.